Rok 2011

6.ročník, 23.7.2011 – Sobota, Litomyšl.

V  sobotu 23. července se odehrál již 6. ročník streetballového turnaje v Litomyšli.

Stalo se tradicí, že nás obavy z rozmarů počasí vedly pod střechu, skvělou atmosféru to však nijak nekazilo. Prostory moderní Městské sportovní haly poskytly příjemné prostředí pro hráče a přilákály více diváků než v loňských letech. Někteří hráči nadto vítají možnost hrát na klasické palubovce namísto tvrdého betonu či asfaltu a jiných podobných venkovních povrchů.

DSC_9122i

Na letošní ročník, jehož termín se bohužel překrýval s velkými turnaji, se z různých koutů České republiky sjelo 10 týmů. K vidění byli hráči z Prahy, ze Svitav, Pardubic, České Třebové, Ústí nad Orlicí, Znojma, Rychnova a v neposlední řadě i týmy z Litomyšle. Sečteno a podtrženo, turnaje se zúčastnilo 52 hráčů. Kapacita však nebyla zcela naplněna, a proto došlo k posunutí časového programu.
Úroveň hry a celková kvalita turnaje se každým rokem zvyšuje. Diváci mohou zhlédnout nádherné zápasy, které nepostrádají nasazení, efektní zakončení a pěkné řešení basketbalových situací. Vše se odehrává v rámci fair-play a ke konfliktům nedochází. Perličkou turnaje byla účast dvou hráčů z Mattoni NBL (Luboš Moravec – USK Praha, Jindra Nohal – Quanto Svitavy). Další výborní hráči se pohybovali nebo se ještě aktivně pohybují v našich nejvyšších soutěžích. Jsme rádi, že někteří z nich potvrdili účast i v příštím roce! Týmy byly rozděleny do dvou skupin, ve kterých se utkaly „každý s každým“. Čtyři postupující se rozepsaly podle umístění do systému play-off a soutěžily o přímý postup. Hra trvala 12 minut čistého času. Do semifinále se probojovaly týmy Toshiba servis z Litomyšle (Martin Kopecký, Jindřich Nohal, David Jiruše a Petr Čermák) a Sokolíci z Prahy (Ondřej Gabaš, Antonín Komárek, Jakub Kološ a Adam Kroy). Jejich střetnutí představilo zajímovou konfrontaci mladé generace se zkušenějšími hráči. Týmy na sebe narazily v základní skupině, kde mládí dokázalo zvítězit, nicméně v postupových bojích Toshiba servis hráčům týmu Sokolíci nic nedaroval a celkem kontrolovaně zvítězil. Druhou semifinálovou dvojici tvořily týmy X-Stream Ballers z Prahy (Aleš Dědek, Jan Kefurt, Marcel Faul a Radek Ulehla) a My 3kB z Ústí nad Orlicí (Jan Novák, Lukáš Habrman a Robin Štěrba). X-Stream Ballers získali vedení v začátku zápasu a přes velkou snahu týmu z Ústí nedopustili obrat a také postoupili. Tým My 3kB byl ovšem velikým překvapením, protože jako jediný hrál pouze ve 3 hráčích, bez náhradníků, a přesto porazil spoustu kvalitních soupeřů. Finálový zápas týmů Toshiba servis a X-Stream Ballers byl velmi napínavý. Nechyběla přesná střelba a rozmanitá zakončení. Aleš Dědek předvedl efektní smeče a Jindra Nohal přidal několik důležitých a těžkých trojek. Toshiba servis získal mírné vedení ke konci hrací doby a dokázal je udržet! Hráčům týmu se tak podařilo obhájit loňské prvenství. Třetí místo vybojovali Sokolíci, tým nadějných nováčků, se kterými je třeba v budoucnu počítat.

V programu turnaje nechyběly atraktivní soutěže ve smečování a trojkových hodech. Smečování, které tříčlenná porota hodnotila známkami jako ve školních lavicích, ovládl Vašek Hrstka (M.I.L.F) se 48 body ve dvou kolech po dvou smečích. Na druhém místě se umístil Aleš Dědek (X-Stream Ballers) až v rozstřelu bodů a třetí místo vybojoval Marcel Faul (X-Stream Ballers). Ve střelbě z trojkového území se umístil jako první Luboš Moravec (No Name) 5:4, stříbrný byl Roman Kroka (Růžovky) 5:3 a rozstřel 3:3 a třetím byl Drahoš (Fitness Izo Menu) 5:3 a 3:2. Zahrát si mohly i děti v soutěži pro nejmenší. Velká favoritka Míša Prosecká porazila pět soupeřů, když spolu s Alešem Dědkem vstřelila všech pět košů z pěti. Atmosféru zpříjemnilo také vystoupení skupiny Apokalypsa z tanečního studia Éra Nikoly Půlkrábkové. Následovalo vyhlášení vítězů a předání cen. Celý turnaj byl slavnostně zakončen v restauraci s bohatým občerstvením.

V příštích letech bychom rádi přivítali více týmů, více soutěžechtivých dětí a samozřejmě i více diváků. Doufáme, že se turnaj Streetball Litomyšl stane tradiční součástí sportovního a kulturního života našeho nádherného městečka a doplní tak řadu litomyšlských prázdninových akcí. Chceme poděkovat všem sponzorům, kteří přispěli dárkovými předměty a občerstvením pro
hráče, a tím je podpořili v jejich vynikajících sportovních výkonech. Především děkujeme čtyřem větším partnerům, a to firmám Story Design, DM logistica, Al-Namura za značku Big Shock! a Horsefeathers. Díky patří i menším sponzorům, kteří jsou uvedeni na našich stránkách. Oceňujeme vstřícné jednání a sponzoring akce a věřím, že úspěšná spolupráce bude pokračovat i v dalších letech. MK and KK

Streetball 3on3

Pozice Tým Hráči Město
1 Toshiba Servis Martin Kopecký, Jindřich
Nohal, David Jiruše a Petr
Čermák
Litomyšl
2 X-Stream
Ballers
Aleš Dědek, Jan Kefurt,
Marcel Faul a Radek Ulehla
Praha
3 Sokolíci Ondřej Gabaš, Antonín
Komárek, Jakub Kološ a
Adam Kroy
Praha
4 My 3kB Jan Novák, Lukáš Habrman
a Robin Štěrba
Ústí nad Orlicí

 Smečování – dovednostní soutěže

Pozice Hráč Body Město
1 Vašek Hrstka 48 Praha
2 Aleš Dědek rozstřel Praha
3 Marcel Faul rozstřel Praha

Trojky – dovednostní soutěže

Pozice Hráč Body Poznámka
1 Luboš Moravec 5:4 Svitavy
2 Roman Kroka 5:4,3:3 Litomyšl
3 Drahoš 5:3, 3:2 Pardubice